علوم پزشکی در مجارستان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

امروزه مجارستان افراد زیادی را برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی مشتاق خود ساخته است . اگر شما هم از این دسته از داوطلبان هستید این مقاله را که جنبه راهنمایی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان دارد را مطالعه کنید تا اطلاعات مختصری در خصوص این تصمیم خود بدست آورید . موسسه مهاجرتی مشاوران برگزیده مهرآفرین همواره امین و راهنمای شما در این مسیر خواهند بود و یقین داشته باشید که متناسب با شرایط شما بهترین گزینه را برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های معتبر به شما معرفی خواهد کرد .

آموزش عالی در کشور مجارستان دارای سابقه طولانی می باشد و اولین دانشگاه این کشور در حدود ۶۰۰ سال پیش تاسیس شده است . با پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۴ مدارک تحصیلی آن در سراسر اتحادیه اروپا پذیرفته شده می باشد .

علاوه بر آموزش با کیفیت بالا ، مجارستان نیز یک فرهنگ پر جنب و جوش ، یک تاریخ جذاب و شهرهای زیبایی دارد که تجربه تحصیل در این کشور را بسیار خوشایند خواهد نمود . مجارستان کشوری کوچک با تاریخ غنی بیش از هزار سال ، در قلب اروپا واقع شده است . پایتخت آن بوداپست ، در کناررودخانه دانوب بنا نهاده شده است .

آشنایی با تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

به طور کلی می توان چنین گفت که تحصیل در مجارستان بیشتر به خاطر رشته های پزشکی و دندانپزشکی شهرت دارد و تحصیل در دانشگاه های آن در مقایسه با انگلیس ، کانادا ، آمریکا یا سایر کشور های غرب اروپا بسیار مناسب تر است و امکان انتقال به دانشگاه های دیگر اروپایی در حین تحصیل نیز وجود دارد .

مدارک پزشکی و دندانپزشکی مجارستان توسط سازمان بهداشت جهانی پذیرفته شده و به طور مستقیم قابل انتقال به هر کشور در اتحادیه اروپا است .

کشور مجارستان می تواند انتخاب بسیار مناسبی برای تحصیل در رشته های مختلف از جمله پزشکی و دندانپزشکی می باشد . دانشجویان متقاضی تحصیل در این کشور می توانند به زبان انگلیسی ، آلمانی و مجاری به تحصیل مشغول شوند و جهت اخذ پذیرش نیازی به داشتن مدرک زبان ندارند .

درک دانشگاه های این کشور در اکثر نقاط دنیا از جمله ایران پذیرفته شده می باشد و دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود میتوانند در کشورهای اتحادیه اروپا و یا سایر کشورها از جمله ایران به کار مشغول شوند .

هزینه زندگی در کشور مجارستان نسبت به دیگر کشورهای اروپا کمتر بوده و امکان استفاده از بیمه درمانی در طول تحصیل برای دانشجویان وجود دارد . با داشتن ویزای تحصیلی این کشور میتوان در طول دوران تحصیل به کشورهای عضو اتحادیه شینگن به راحتی سفر کرد .

دانشجویان متقاضی تحصیل در کشور مجارستان علاوه بر استفاده از امکانات خوب آموزشی زندگی در کشوری پیشرفته با سطح رفاه عالی را تجربه میکنند .

ساختار پزشکی در دانشگاه های مجارستان

در سال اول و دوم تحصیل در رشته پزشکی جنبه های نظری پزشکی از جمله ، بیوفیزیک ، شیمی پزشکی ، آناتومی ، فیزیک پزشکی تدریس می شوند . در سال سوم تمرکز بر پایه بیماری ها ، پزشکی داخلی و جراحی است که شامل ویژگی های پزشکی داخلی ، پاتولوژی و تکنیک های پایه جراحی می باشد .

سال چهارم و پنجم شامل تحصیل در شیوه های بالینی و آموزش فارماکولوژی است . ششمین سال دوره به امتحانان نهایی تتصاص یافته است و شامل پزشکی داخلی ، جراحی ، زنان و زایمان ، مغز واعصاب و روانپزشکی است .

ساختار پزشکی در دانشگاه های مجارستان

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

امکان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان به زبان انگلیسی وجود دارد که لازمه آن تسلط به زبان انگلیسی و داشتن مدرک زبان است . برای اخذ پذیرش از دانشگاه ابتدا باید در دوره های پریمدیکال کالج دانشگاه یا سایر کالج ها که به مدت یک سال است ، ثبت نام کرد .

در این دوره ها دروس پایه برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی شامل زیست شناسی ، شیمی ، فیزیولوژی و آناتومی تدریس می شود . پس از گذراندن این دوره و بدست آوردن نمره مورد قبول در آزمون نهایی دروس می توان از دانشگاه پذیرش گرفت .

لازم به ذکر است که تحصیل در رشته پزشکی ۶ ساله و در رشته دندانپزشکی ۵ ساله می باشد . متقاضیان باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی تجربی نیز باشند .

 • برخی دانشگاه های مجارستان برای جذب دانشجویان خود دارای شرط محدودیت سنی می باشند و فرد متقاضی نباید بیشتر از ۲۵ سال سن داشته باشد .
 • چنانچه دارای مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در این کشور نیستید میتوانید دوره های یادگیری زبان انگلیسی را در کالج های این کشور سپری کرده و پس از اخذ مدرک درخواست تحصیل در دانشگاه را بدهید .
 • هزینه دوره پری مدیکال برای یک سال در حدود ۷۰۰۰ یورو و هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در حدود ۱۸۰۰۰ دلار در سال برآورد شده است .
 • دانشگاه های این کشور مانند دانشگاه های کشورمان شامل دو ترم تحصیلی در سال هستند و دانشجویان باید حدودا از سه ما قبل از شروع ترم تحصیلی اقدام به ثبت نام در دانشگاه موردنظر نمایند .

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در مجارستان

 • دانشگاه علوم پزشکی سملوایز در بوداپست
 • دانشگاه علوم پزشکی پچ در شهر پچ
 • دانشگاه علوم پزشکی سگد
 • دانشگاه دبرسن

همگی مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشند . رنکینگ این دانشگاه ها در رشته های پزشکی و دندانپزشکی به این شرح است : دانشگاه سملوایز در رتبه ۶۱۱ دانشگاه پچ در رتبه ۸۸۵ ، دانشگاه سگد در رتبه ۷۶۲ و دانشگاه دبرسن در رتبه ۶۹۴ قرار دارد ، برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما در موسسه مهاجرتی مشاوران برگزیده مهرآفرین در ارتباط باشید.

از مهم ترین الزامات تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان اتمام دوره دبیرستان ، سطح دانش مناسب در یکی از زبان های انگلیسی ، آلمانی و یا مجارستانی و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی این کشور است .

دوره پری مدیکال دانشگاه های پزشکی مجارستان

همانطور که پیش تر عنوان شد ، برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان ، دانشجویان باید یک دوره یک ساله پری مدیکال را در کالج های این کشور جهت ورود به دانشگاه ها بگذرانند . این دوره شامل دروس تخصصی و پایه علوم پزشکی می باشد .

دقت داشته باشید که گذراندن این دوره اجباری نمی باشد . گرچه تحصیل به زبان های انگلیسی و آلمانی و مجاری امکان پذیر است اما برای دانشجویان ایرانی بهترین گزینه میتواند تحصیل به زبان انگلیسی باشد . دانشجویان میتوانند پس از گذراندن دوره پیش دانشگاهی ( پری مدیکال ) نسبت به ثبت نام در دانشگاه اقدام نمایند .

آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی مجارستان

این آزمون فقط بخشی از شرایط ورود برای برخی دوره های خاص در مجارستان همانند رشته پزشکی است . اگر قبلا در آزمون سراسری کشور خود موفق نشده اید و یا شما دانشجوی اروپایی نیستید ، احتمالا باید قبل از درخواست برای تحصیل در یک دوره پیش پزشکی در کالجی که علاقه مند هستند ، ثبت نام کنید .

این دوره ها حدود ۲ ترم است و دانشجویان هزینه های تحصیلی را که بسته به کالج انتخابی متفاوت است و بین ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو می باشد را باید پرداخت کنند .

امتحان شامل دو قسمت است ، کتبی و شفاهی ، بخش کتبی شامل آزمون چند گزینه ای در زیست شناسی ( ۲۰ سوال ) ، شیمی ( ۲۰ سوال ) ، عمومی انگلیسی عمومی ( ۴۰ سوال ) و زبان تخصصی پزشکی به انگلیسی ( ۲۰ سوال ) ؛ مدت زمان امتحان ۲.۵ ساعت است . بخش شفاهی مصاحبه با اساتید دانشگاه در مورد سوالات مربوط به پزشکی و انگیزه فرد است .

هزینه تحصیل رشته های علوم پزشکی مجارستان

در کل هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان در مقایسه با سایر کشور های اروپایی بسیار مقرون به صرفه است و شهریه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی بسته به دانشگاه متفاوت است . هزینه های تحصیلی در دانشگاه ها به قرار زیر است .

 • پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه سملوایز : ۱۸۲۰۰ دلار در سال
 • پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه پچ : پزشکی ۱۵۷۰۰ دلار در سال و دندانپزشکی ۱۶۳۰۰ دلار در سال
 • پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه سگد : پزشکی ۱۶۰۲۰ دلار در سال و دندانپزشکی ۱۶۵۲۰ دلار در سال
 • پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه دبرسن : پزشکی ۱۶۰۰۰ دلار در سال و دنانپزشکی ۱۶۹۰۰ دلار در سال

علاوه بر شهریه دانشگاه ها مبلغی بابت ثبت نام و هزینه های اجرایی نیز می گیرند که ۵۰۰ دلار در سال می باشد .

تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

تحصیل در رشته دندانپزشکی به مدت ۵ سال به طول می انجامد و برخی از دانشگاه های کشور مجارستان آزمون ورودی را برای جذب دانشجویان خود برگزار میکنند که در صورت قبولی در این آزمون نیازی به گذارندن دوره ی پیش دانشگاهی یا پری مدیکال نمی باشد .

این آزمون به دو صورت شفاهی و کتبی بوده و شامل سوال هایی از دروس شیمی ، زیست و انگلیسی می باشد . هنگام اقدام برای ثبت نام در این کشور باید دانشگاه موردنظر و شرایط آن را بررسی نمایید .

دانشجویان پس از فارغ التحصیلی میتوانند دوره های تخصص در گرایشات مختلف را در دانشگاه های این کشور ادامه دهند ، هم چنین امکان کار در کنار تحصیل برای دانشجویان به مدت ۳۰ ساعت در هفته وجود دارد که با درآمد حاصل از آن میتوانند بخشی از هزینه های خودرا تامین نمایند .

هزینه دانشجویان پزشکی در مجارستان

بابت هزینه های دانشجویی حداقل ۱۵۰،۰۰۰ فورینت مجارستان ( حدود ۵۲۰ یورو و ۶۹۰ دلار آمریکا ) در هر ماه برای هزینه های مسکن ، پرداخت قبض آب و برق ، پرداخت هزینه حمل و نقل محلی و خرید اقلام روزمره نیاز خواهید داشت .

همانطور که میدانید اجاره خانه عامل اصلی تعیین کننده کل هزینه های شما را تشکیل می دهد و بستگی به این دارد که آیا شما یک اتاق یا یک آپارتمان را اجاره می کنید یا اینکه در خوابگاه دانشجویی اقامت می کنید .

تفاوت های منطقه ای در انتخاب مسکن عامل دیگری است . اما در کل توجه داشته باشید که زندگی در بوداپست گران تر از شهرهای دیگر مجارستان است .

کار حین تحصیل در مجارستان

در مجارستان برای دانشجویان امکان کار به صورت پاره وقت میسر است . دانشجویان در مقطع لیسانس ده ساعت در هفته به صورت نیمه وقت ، در مقطع فوق لیسانس ۲۰ ساعت در هفته به صورت نیمه وقت و در مقطع دکتری ۳۰ ساعت در هفته به صورت نیمه وقت اجازه کار قانونی خواهند داشت .

البته مدت زمان کار نباید از نود روز در یک سال و ۱۵ روز در یک ماه فراتر رود . البته باید در نظر داشت که در مشاغل مجارستان تسلط به زبان مجاری لازم است . البته باید در نظر داشت که رشته های پزشکی و دندانپزشکی نیاز به زمان زیادی برای درس خواندن دارند و شابد اصلاً نتوان در کنار آن کار پاره وقت هم انجام داد .

مدارک پذیرش از دانشگاه های پزشکی مجارستان

 • ترجمه رسمی ریز نمرات و گواهی آخرین مدرک تحصیلی با تائیدیه دادگستری و وزارت امور خارجه
 • اصل پاسپورت با اعتبار بیش از یک سال و نیم و دو سری کپی از تمام صفحات
 • ترجمه شناسنامه با تائیدیه دادگستری و وزارت امور خارجه
 • پرداخت هزینه پذیرش تحصیلی
مدارک پذیرش از دانشگاه های پزشکی مجارستان

چشم انداز آینده کاری پزشکی در مجارستان

متقاضیان تحصیل در خارج از کشور باید از شرایط کشور انتخابی و آینده آن مطلع باشند . مجارستان دارای اقتصاد متوسطی است که هنوز در تلاش است هویت خود را پس از شکست کمونیسم در اوایل دهه ۱۹۹۰ به دست آورد .

بخش خصوصی بیش از ۸۰ درصد از تولید ناخالص داخلی مجارستان را شامل می شود ، در حالی که معادن ، متالورژی ، ساخت و ساز ، پارچه و تولید خودرو ، صنایع اصلی است .

طبق آخرین اطلاعات ما در موسسه مهاجرتی MIC ، سیستم آموزشی مجارستان به طور فزاینده ای در حال جذب دانشجویان بین المللی ، در بسیاری از برنامه های پزشکی و موقعیت های علمی برای حرفه پزشکی در خارج از کشور است .

مدارک ویزای تحصیل پزشکی از سفارت مجارستان

 • تکمیل فرم مربوط به سفارت و امضا آن توسط متقاضی
 • تعداد شش قطعه عکس پاسپورتی
 • گواهی تعهد پرداخت هزینه های دانشجو توسط والدین
 • اثبات تمکن مالی برای پرداخت هزینه های دانشجو حین تحصیل در مجارستان
 • پرداخت هزینه مربوط به صدور ویزا
 • رسید واریز شهریه کالج یا دانشگاه

در این مقاله تلاش شد تا برخی نکات مهم در خصوص تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان را بازگو کنیم . در نهایت نیز موسسه مهاجرتی مهرآفرین آماده مشاوره ویزای تحصیلی و پذیرش از دانشگاه های مجارستان برای متقاضیان است . برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل پزشکی در سایر کشورها مانند تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان با ددفاتر ما در تهران و شیراز در تماس باشید و از مشاوره تضمینی و رایگان تلفنی متخصصان بهره مند شوید .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.