دانشگاه های چین

تحصیل در دانشگاه های چین

تحصیل در دانشگاه های چین

اهمیت اقتصادی چین در چند دهه گذشته به سرعت افزایش یافته است . علاوه بر اقتصاد این کشور در موارد دیگر از جمله تحصیلات عالی رشد به سزایی داشته است . تعداد زیادی از دانشجویان علاقه مند به تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور ، دانشگاه های چین را انتخاب کرده اند و تعداد برنامه های تحصیلی و سرمایه گذاری در آموزش عالی به میزان قابل توجهی افزایش یافته است . در این مقاله کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی مشاوران برگزیده مهرآفرین ، شرایط و مزایای تحصیل در دانشگاه های چین را بیان خواهند کرد .

چین کشوری واقع در شرق آسیاست که با جمعیت بیش از یک میلیارد و چهار میلیون نفر سکنه به عنوان پر جمعیت ترین کشور دنیا شناخته می شود . این کشور با مساحت بالغ بر نه میلیون کیلومتر مربع چهارمین کشور وسیع دنیا به شمار می آید .

پایتخت و بزرگ ترین شهر این کشور به ترتیب پکن و شانگهای نام دارد ، شهر های هنگ کنگ ، تیانجین ، ووهان ، گوانگ ژو و شن ژن دیگر شهر های مهم چین به شمار می آیند . زبان رسمی مردم این کشور زبان ماندارین و واحد پول آن یوان نام دارد .

بررسی تحصیل در دانشگاه های چین

زندگی در چین یک تجربه شگفت انگیز است و می تواند برای افراد مختلف متفاوت باشد . با رشد سریع اقتصادی ، فرصت های زیادی برای کسب و کار در این کشور وجود دارد . مردم چینی عموما بسیار مهمان نواز و دوست داشتنی هستند .

در مقایسه با کشورهایی نظیر آمریکا یا بریتانیا ، هزینه تحصیل در چین نسبتا ارزان است . این به این معنی است که فرد می تواند با قیمت مناسب در یکی از دانشگاه های برتر جهان تحصیل کند .

در حال حاضر بیش از ۲۶۰۰ موسسه آموزش عالی در چین وجود دارد . موسسات آموزش عالی در این کشور شامل موسسات تحقیقاتی ، موسسات تخصصی ، دانشگاه های حرفه ای ، کالج ها ، موسسات نظامی و مدارس پزشکی می باشد .

آزمون ملی ورودی کالج (NCEEE) باید قبل از اعطای مجوز به موسسات آموزش عالی مورد استفاده قرار گیرد . نتایج این آزمون چشم انداز پذیرش در برنامه های آموزش عالی در چین را تعیین می کند . موسسات آموزش عالی در چین بر اساس منبع تامین بودجه به دو بخش دولتی و غیر دولتی تقسیم می شوند .

مقاطع تحصیلی در دانشگاه های چین

تحصیل در دانشگاه های چین در دوره های کاردانی به مدت ۲ تا ۳ سال طول می کشد . افراد علاقه مند به دریافت مدرک کارشناسی باید یک دوره ۲ یا ۳ ساله اضافی را تکمیل کنند . مدرک کارشناسی در رشته پزشکی ، طب سنتی چینی ، معماری یا مهندسی به مدت ۵ سال طول می کشد .

برای کسب مدرک کارشناسی ارشد ، پس از تکمیل یک دوره کارشناسی ، فرد باید در یک آزمون ورودی شرکت کند . دوره کارشناسی ارشد ۲ تا ۳ ساله است . فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد می توانند با شرکت در آزمون وارد مرحله دکتری تخصصی شوند . بعضی از دانشگاه ها همچنین برنامه مدرک کارشناسی ارشد را همراه با برنامه دکترا ترکیب می کنند .

انواع کالج های موجود در چین

انواع کالج های موجود در چین

  • مدارس یا کالج های تخصصی : چین دارای تعدادی مدارس / کالج های تخصصی است . در این کشور بیش از ۱۲۰۰ کالج وجود دارد . دوره های تحصیلی کمتر از ۴ سال در زمینه های دام پروری ، کشاورزی ، بازرگانی (حسابداری و آداب و رسوم ) ، مهندسی و تکنولوژی ، علوم پزشکی ، هوا نوردی ، حیوانات خانگی ، تربیت معلم و گردشگری در این موسسات ارائه می شود . پذیرش در کالج های تخصصی پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان ارایه می شود . دانش آموزان تنها پس از حضور در امتحان ورودی دانشگاه های ملی ، به این سطح آموزشی وارد می شوند .
  • کالج های اداری : این دانشکده ها به عنوان کادر فنی در مدیریت خدمات شناخته می شوند . دوره های تحصیلات عالی برای کارمندان از ادارات دولتی ارائه می شوند . این بخشی از برنامه آموزش عالی بزرگسالان است .
  • کالج کارکنان : این موسسه به عنوان کالج یا دانشگاه کارمند / کارگر نامیده می شود . دانشجویان می توانند به صورت تمام وقت یا پاره وقت در این موسسه ها تحصیل کنند . آزمون سراسری ورودی ملی باید برای ورود به این کالج برای تحصیلات عالی بزرگسالان ارائه شود .

انواع دانشگاه های موجود در چین

دانشگاه ها و نهاد های تخصصی برنامه های آموزشی را در زمینه های کشاورزی ، هنر ، مهندسی
جنگلداری ، علوم انسانی ، مالی و اقتصاد ، تربیت معلم ، علوم سیاسی ، حقوق ، علوم طبیعی ، داروسازی
و فرهنگ فیزیکی ارائه می کنند .

  • دانشگاه های حرفه ای : دانشگاه های حرفه ای ایده آلی برای پرداختن به آموزش نیروی انسانی برای انواع مختلف صنایع هستند . در حالی که برخی از این دانشگاه های حرفه ای بخشی از کالج های کارکنان و بعضی دیگر شاخه های دانشگاه ها هستند .
  • دانشگاه های رادیو و تلویزیون به طور گسترده گونه ای از آموزش های آزاد هستند . دوره های چند رسانه ای از طریق رسانه های مختلف مانند تلویزیون ، رادیو ، چاپ ، شبکه های کامپیوتری و مواد صوتی تصویری در دسترس هستند . دانشگاه های رادیو و تلویزیون در ۴ سطح فعالیت می کنند .
  • دانشگاه های اوقات فراغت : تحصیل در دانشگاه های چین در این نوع دانشگاه شامل برنامه های درسی درجه یک برای اوقات فراغت است . این دانشگاه ها برای دانش آموزانی است که نمی توانند به علت تعهدات حرفه ای یا شخصی در دانشگاه تمام وقت شرکت کنند .

بودجه و بورس تحصیلی در چین

هزینه تحصیل در دانشگاه های چین نسبت به بسیاری از کشور های دیگر نسبتا کم است . علاوه بر این تعدادی بورس تحصیلی توسط دولت و یا موسسات آموزشی به دانشجویان اعطا می شود . دانشجویان باید برای دریافت کمک هزینه تحصیلی از سوی موسسه حمایتی اقدام کنند . بورس تحصیلی فقط برای دانشجویانی است که دوره تحصیل خود را در ماه سپتامبر آغاز می کنند و برای دانشجویان ورودی ماه فوریه نیست .

بودجه و بورس تحصیلی در چین

اگر دانشجو قصد تحصیل در دانشگاه های چین به زبان انگلیسی را دارد و زبان مادری او زبان انگلیسی است نیازی به گواهی زبان انگلیسی ندارد . در غیر این صورت فرد باید یک گواهی برای نشان دادن سطح زبان خود به دانشگاه مورد نظر خود ارائه دهد .

مدرگ های آیلتس و یا تافل رایج ترین مدارک هستند ، اما اغلب دانشگاه های این کشور آزمون خود را دارند . برای انتخاب بهترین کشور هنگام تحصیل در خارج از کشور می توانید مقالات سایت را مطالعه و مقایسه کرده و یا با کارشناسان خبره ما در موسسه مشاوران مهاجرتی مهرآفرین در تماس باشید .

دلایل تحصیل در چین

چین گزینه های زیادی در همه سطوح آموزش عال از لیسانس تا دکترا را ارائه می دهد . اکثر برنامه ها و دوره ها به زبان انگلیسی تدریس نمی شوند ، بنابراین دانشجویان محصل در این کشور به زبان چینی مسلط می شوند . با این حال ، تعداد دوره های آموزش که به زبان انگلیسی ارائه می شوند در حال افزایش است .

اکثر موسسات آموزش عالی در چین دولتی هستند . این به این معنی است که آنها توسط وزارت آموزش و پرورش و دولت چین اداره می شوند . چین دارای بسیاری از دانشگاه هایی است که در رتبه بندی دانشگاه جهانی QS رتبه خوبی به خود اختصاص داده اند . ۲۱ دانشگاه چینی در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر و ۶ دانشگاه آن در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد .

سیستم آموزش و پرورش چین رتبه بندی خاص خود برای دانشگاه های خود دارد . این به عنوان لیگ C9 شناخته شده است و با League of Ivy در آمریکا قابل مقایسه است . چین به سرعت در حال توسعه است و به عنوان یک کشور از آموزش با کیفیت در سطح جهانی در حال ظهور است . جای تعجب نیست که به یک مقصد محبوب برای دانشجویان بین المللی تبدیل شود .

معرفی دانشگاه های برتر چین

دانشگاه جیائو تونگ شانگهای : این دانشگاه یک دانشگاه تحقیقاتی مهم در شانگهای است که در سال ۱۸۹۶ تاسیس شد . این دانشگاه یکی از نه عضو لیگ C9 است و دارای دانشکده های مهندسی پزشکی ، مهندسی عمران ، مهندسی مکانیک ، مهندسی برق و الکترونیک ، مهندسی علوم و مواد ، بیوتکنولوژی و علم مواد ، علوم انسانی ، حقوق ، مهندسی نرم افزار ، داروسازی و غیره است .

معرفی دانشگاه های برتر چین

دانشگاه پکن : این دانشگاه یکی از مهم ترین دانشگاه های تحقیقاتی در پکن و یکی از اعضای لیگ C9 دانشگاه های چین است که در سال ۱۸۹۸ تاسیس شد . در حال حاضر بیش از ۴۲ هزار دانشجو در این موسسه آموزش عالی در حال تحصیل هستند . این دانشگاه شامل دانشکده های علوم ، مهندسی و اطلاعات ، علوم انسانی ، ، علوم بهداشتی و غیره می باشد .

دانشگاه چینهوا : این دانشگاه یکی از دانشگاه های تحقیقاتی مهم در پکن و یکی از اعضای لیگ C9 دانشگاه های چین است که در سال ۱۹۱۱ تاسیس شد . این دانشگاه دارای دانشکده های علوم انسانی ، علوم اجتماعی ، اقتصاد و مدیریت ، علوم و فناوری ، هنر و طراحی ، علوم ، پزشکی ، معماری ، حقوق و غیره است .

در این مقاله مشاوران موسسه مشاوران مهاجرتی مهرآفرین ، تحصیل در دانشگاه های چین را مورد بررسی قرار داده و به معرفی تعدادی از دانشگاه های برتر این کشور پرداختند . برای اطلاع از حقوق مهاجرت تحصیلی با دفاتر تهران و شیراز در تماس باشید و مشاوره رایگان تلفنی دریافت کنید .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.