اروپا دارای 4000 موسسه آموزش عالی است که در رشته های تحصیلی مختلف از سراسر جهان دانشجو می پذیرند . در حال حاضر بیش از 19 میلیون دانشجو در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور های اروپایی مشغول تحصیل هستند . متقاضیان تحصیل در خارج از کشور باید بدانند که نظام آموزش عالی اروپا از فرآیند بولونیا پیروی می کند . بنابراین دانشجویان به راحتی می توانند در دیگر کشور های اروپایی ادامه تحصیل دهند . در این مقاله کارشناسان موسسه مهاجرتی مشاوران برگزیده مهرآفرین به بررسی تحصیل در اروپا پرداخته و پنج دانشگاه برتر این قاره را معرفی خواهند کرد .

یکی از ویژگی های حائز اهمیت دانشگاه های اروپا امکان تحصیل رایگان در بعضی کشور های اروپایی مانند اتریش ، آلمان ، فرانسه و نروژ است . البته در دیگر کشور های اروپایی دانشجو ملزم به پرداخت هزینه تحصیل می باشد مثلا در ایتالیا شهریه تحصیل 850 تا 1000 یورو ، سوئیس 1250 تا 2200 دلار ، نیوزلند 2150 دلار ، انگلستان 12700 دلار برای هر سال تحصیلی می باشد .

بررسی تحصیل در اروپا

اروپا قاره ای در نیم کره شمالی زمین است که با حدود 10 میلیون کیلومتر مربع دومین قاره کوچک جهان به شمار می آید . این قاره به دلیل قرار گرفتن در منطقه معتدل شمالی به قاره سبز معروف است . شهرهای مهم جهان از جمله لندن ، رم ، مسکو ، آتن ، پاریس و برلین در این قاره قرار دارند . ساکنین اروپا از اقوام گوناگونی هستند و به زبان ‌های مختلفی از جمله انگلیسی ، آلمانی ، فرانسوی ، هلندی ، پرتغالی ، یونانی ، روسی صحبت می کنند .

هر کشور اروپایی دارای نظام آموزش عالی خود است اما 48 کشور اروپایی بخشی از منطقه آموزش عالی اروپا به شمار می آیند که سبب شده نظام آموزش عالی در اروپا همانند و سازگار باشد . دانشجویان ، محققان و فعلان آکادمیک در اروپا به سادگی در خارج از کشور کار و تحصیل کنند .

موسسات آموزش عالی اروپا شامل دانشگاه ها ، کالج ها و موسسات فنی و حرفه ای است . هزاران دانشگاه و موسسه آموزش عالی در کشور های اروپایی وجود دارد که در رشته های تحصیلی متعددی نظیر مهندسی ، پزشکی ، تجارت ، جامعه شناسی و غیره فعالیت دارند .

مدارک تحصیلی در دانشگاه های اروپا

رشته های تحصیلی در اروپا

طیف گسترده ای از رشته ها برای تحصیل در اروپا ارائه می شوند که از این میان می توان به فیزیک نجومی ، بیوتکنولوژی ، تجارت ، مهندسی شیمی ، مدیریت فوتبال ، جغرافیا ، مدیریت انرژی سبز ، تاریخ ، فناوری اطلاعات ، روابط بین الملل ، زبان و ادبیات ، حقوق ، پزشکی ، جامعه شناسی ، آموزش ، گردشگری ، جنگلبانی ، دامپزشکی و غیره اشاره کرد .

رشته های تحصیلی در اروپا

اکثر برنامه های تحصیلات عالی دارای ساختار مدولار هستند . این بدان معنی است که فرد می تواند یک برنامه شخصی را با انتخاب چندین واحد یا درس مختلف در هر سال بسازد . افرادی که علاقه مند به تحصیل در بیش از یک موضوع هستند می توانند ترکیبی را به عنوان بخشی از برنامه خود تحصیل کنند برای مثال آن ها می توانند به صورت همزمان در رشته کسب و کار و زبان روسی تحصیل کنند . تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اروپا هم در همین سایت بررسی شده است .

زبان تحصیل در دانشگاه های اروپا

24 زبان رسمی در اتحادیه اروپا وجود دارد و دروس در دانشگاه های خارج از کشور به زبان رسمی آن کشور ارائه می گردد . اما در اکثر کشور های اروپا برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی نیز تدریس می شوند و امکان تحصیل به زبان انگلیسی برای دانشجویان وجود دارد .

خصوصا در مقاطع بالای تحصیل در اروپا مثل کارشناسی ارشد و دکتری در بیشتر دانشگاه ها امکان تحصیل به زبان انگلیسی مهیا است . اما در دانشگاه هایی که تحصیل رایگان را ارائه می دهند بیشتر دروس به زبان همان کشور ارائه می گردد . در این خصوص می توانید با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی MIC مشورت نمایید .

دانشگاه آکسفورد کشور انگلستان

طبق تحقیقات انجام شده توسط کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی MIC هیچ تاریخ خاصی برای تاریخ تاسیس دانشگاه آکسفورد وجود ندارد ، اما حدس و گمان هایی وجود دارد که این دانشگاه در قرن سیزدهم میلادی در شهر آکسفورد انگلستان تاسیس شده است .

این دانشگاه یکی از معتبر ترین دانشگاه های جهان است که بیش از 23 هزار دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند که 40 درصد از دانشجو های این دانشگاه دانشجویان بین المللی از 140 کشور جهان هستند .

دانشگاه آکسفورد دارای دانشکده های علوم سیاسی ، حقوق ، ریاضیات و علوم ، ادبیات ، موسیقی ، الهیات ، فلسفه ، تربیت بدنی و غیره است . این دانشگاه در بین 10 دانشگاه برتر جهان قرار دارد .

این دانشگاه دارای بزرگترین سیستم کتابداری در انگلستان با بیش از 11 میلیون جلد کتاب است . همچنین تعدادی موزه و گالری از جمله Ashmolean وجود دارد که قدیمی ترین موزه در انگلستان و قدیمی ترین موزه دانشگاه در جهان است .

این موزه دارای مجموعه های قابل توجهی از هنرمندان مانند میکل آنژ ، ترنر و پیکاسو است . بسیاری از علاقه مندان تحصیل در اروپا در واقع بخاطر تحصیل در این دانشگاه راهی اروپا می شوند .

دانشگاه کمبریج انگلستان

دانشگاه کمبریج یک دانشگاه دولتی تحقیقاتی در کمبریج انگلستان است که در سال 1209 تاسیس شد . این دانشگاه دومین دانشگاه قدیمی در دنیای انگلیسی زبان به شمار می آید . این دانشگاه دارای 31 کالج و بیش از 100 دپارتمان آموزشی است .

دانشگاه کمبریج انگلستان

در حال حاضر بیش از 19 هزار دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف در این دانشگاه در حال تحصیل هستند . تحصیل پزشکی و دنداپزشکی در انگلستان هم در این دانشگاه رونق دارد .

دانشگاه کمبریج دارای شش دانشکده یعنی دانشکده هنر و علوم انسانی ، علوم زیست شناسی ، علوم پزشکی ، علوم انسانی و علوم اجتماعی ، علوم فیزیک و فناوری می باشد . این دانشگاه در بین 10 دانشگاه برتر جهان قرار دارد و بار ها به عنوان بهترین موسسه آموزش عالی انگلستان انتخاب شده است .

این دانشگاه دارای بیش از 100 کتابخانه است که بین آنها مجموعا بیش از 15 میلیون کتاب وجود دارد . این دانشگاه همچنین دارای نه هنر ، موزه های علمی و فرهنگی و همچنین یک باغ گیاه شناسی است که در طول سال برای عموم مردم باز است .

کالج سلطنتی لندن

کالج سلطنتی یک دانشگاه تحقیقاتی در لندن انگلستان است که در سال 1907 تاسیس شد . در حال حاضر بیش از 17 هزار دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند که حدود 59 درصد دانشجویان این دانشگاه از 140 کشور خارجی می باشد .

این دانشگاه دارای دانشکده های مهندسی ، علوم طبیعی ، پزشکی و کسب و کار می باشد . کالج سلطنتی لندن بر اساس رتبه بندی دانشگاه های جهان در رتبه هشتم جهان و سوم در اروپا و انگلستان قرار دارد . این موسسه برنده 14 جایزه نوبل از جمله سر الکساندر فلمینگ ، کشف پنی سیلین است .

این کالج تنها دانشگاه انگلیس است که به طور کامل به علوم ، مهندسی ، پزشکی و کسب و کار متمرکز است . برای شناخت بهترین شهر انگلستان برای تحصیل در همین سایت مقاله ای قرار گرفته است که شما را به مطالعه آن دعوت می کنیم .

دانشگاه ETH زوریخ سوئیس

بسیاری از دانشجویان برای تحصیل در اروپا کشور سوئیس را بر می گزینند . دانشگاه ETH زوریخ یک دانشگاه علمی ، فنی ، مهندسی و ریاضی در شهر زوریخ سوئیس است که در سال 1854 تاسیس شد . بر اساس رتبه بندی دانشگاه های جهان QS این دانشگاه در رتبه هفتم دانشگاه های جهان قرار دارد .

در حال حاضر بیش از 20 هزار دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند . حدود 35 درصد از دانشجویان محصل در این موسسه از خارج از کشور هستند و این دانشگاه پایگاه بین المللی برای ایجاد تحقیقات و آموزش روابط در سراسر جهان ایجاد کرده است .

این دانشگاه با 16 بخش تحقیقات بین رشته ای جامع را در موضوعاتی از قبیل معماری و زیست شناسی به شیمی و فیزیک انجام می دهد و دانشگاه در زمینه صنعت علم و فن آوری جهانی نقش قابل توجهی ایفا می کند .

کالج دانشگاهی لندن

کالج دانشگاهی لندن

کالج دانشگاهی لندن یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در لندن است که در سال 1826 تاسیس شد . این کالج اولین موسسه دانشگاهی است که در لندن تاسیس شده است . بیش از 41 هزار دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند .

این دانشگاه دارای دانشکده های هنر و علوم انسانی ، علوم مغز ، علوم مهندسی ، حقوق ، علوم طبیعی ، ریاضیات ، فیزیک ، علوم پزشکی ، علوم اجتماعی و غیره می باشد . دانشگاه دارای پردیس اصلی خود در مرکز لندن با امکانات متعددی در سراسر شهر و یک پردیس ماهواره ای در دوحه قطر است .

در مقاله فوق تلاش گردید جزئیات پیرامون تحصیل در اروپا به مختصر بیان شود . در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر با موسسه مشاوران مهاجرتی مهرآفرین در دفتر اروپا و یا دفاتر ما در شهرهای تهران و شیراز تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان تلفنی در تمامی زمینه های مهاجرت تحصیلی بهره مند شوید . مشاوران ما شما را با حقوق مهاجرت تحصیلی بیشتر آشنا خواهند کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *