تحصیل دامپزشکی در خارج از کشور تقریبا همانند شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی بوده و داوطلبان نیاز به پیشینه تحصیلی قوی می باشند ، افراد زیادی معتقد هستند که علم و حرفه دامپزشکی در خارج از کشور ، پیشرفت های بیشتری داشته و نسبت به کشور خودمان از ارزش و اعتبار بالاتری برخوردار است که البته در خیلی از کشورها این چنین نمی باشد.

بنابراین ما در موسسه مهاجرتی مشاوران برگزیده مهرآفرین بر آن شدیم تا مطالبی درباره تحصیل دامپزشکی در خارج از کشور ارائه کنیم تا راهنمای شما برای تحصیل در خارج از کشور در این رشته پر تقاضا باشد.

دامپزشکی در خارج از کشور

رشته دامپزشکی شاخه ای از علوم پزشکی است که به مطالعه ، پیشگیری و درمان بیماری ها در حیوانات می پردازد ، دامپزشکان همچنین نظارت بر کنترل بهداشت مواد غذایی در سطح ملی و بین المللی را انجام می دهند و از بیماری های مشترک برای انسان و حیوانات جلوگیری می کنند.

تحصیلات دامپزشکی در اغلب کشورهای خارجی امکان پذیر است که نیازمندی های پذیرش برای آن ها در هر کشور مخصوص به خود می باشد و در ادامه به مختصری از آن ها خواهیم پرداخت.

تاریخچه پیدایش تحصیل رشته دامپزشکی

دامپزشکی یک شاخه علمی و کاربردی است که بیماری های حیوانات را مورد مطالعه قرار می دهد ، این یک صنعت قدیمی است و اولین کتاب درسی دامپزشکی در 500AD نوشته شده است و از آن زمان به بعد ، دامپزشکی نقش مهمی در بهبود زندگی حیوانات اهلی و وحشی و حتی انسان ها ( از طریق شناخت بیماری های مشترک بین انسان و دام ) داشته است و تغییرات چشمگیری در پیشرفت این علم شاهد بوده ایم.

این روزها اکثریت دامپزشکان تصمیم به تمرکز بر روی درمان حیوانات اهلی می گیرند ، این برنامه به حفاظت از محیط زیست ، نیازهای اخلاقی و اقتصادی صاحبان حیوانات اهلی می پردازد ، متخصصان این رشته مشکلات مرتبط با نگهداری و تأمین بهداشت حیوانات و همچنین کیفیت و کنترل محصولات غذایی را حل می کنند ، به طوری که امروزه جنبه بسیار مهم مطالعه در حوزه دامپزشکی ، بهداشت مواد غذایی است که به منظور تهیه تولید و استفاده از محصولات بی ضرر و سالم به فناوری های مختلف فرآوری ، تولید و توزیع می پردازد.

در ادامه این مقاله از موسسه مهاجرتی مشاوران برگزیده مهرآفرین به روند تحصیل رشته دامپزشکی در خارج از کشور می پردازیم.

روند تحصیل رشته دامپزشکی

به طور کلی تحصیل دامپزشکی در خارج از کشور از استانداردهای آموزشی بین المللی پیروی می کنند ، تحصیلات دامپزشکی در اغلب دانشگاه های خارجی ، در مقاطع فوق دیپلم ( تحصیل سه ساله پس از دیپلم ) ، لیسانس ، فوق لیسانس و دکترا ارائه می شود.

روند تحصیل رشته دامپزشکی

دانشجویانی که در مقطع فوق دیپلم تحصیل می کنند پس از فارغ التحصیلی به عنوان تکنسین و دستیار دامزشک مشغول می شوند ، لیسانس دامپزشکی برای دانشجویانی است که بیشتر به کارهای آزمایشگاهی دامپزشکی علاقه مند هستند ، فوق لیسانس دامپزشکی یا دکترای حرفه ای همان دامپزشکان اصلی هستند که دروس مربوط به تشخیص و معالجه بیماریها را آموزش می بینند.

برنامه لیسانس دامپزشکی

متقاضیان تحصیل دامپزشکی در خارج از کشور که لیسانس دامپزشکی را انتخاب می کنند باید آگاه باشند که مسیری متفاوت از دکترای حرفه ای دامپزشکی را انتخاب کرده و دروس متفاوتی را آموزش می بینند.

برنامه لیسانس دامپزشکی با عنوان علوم آزمایشگاهی دامپزشکی شناخته می شود و دانشجویان دروس علوم آزمایشگاهی و تشخیص ازمایشگاهی بیمایهای دامی را فرا می گیرند ، این افراد برای معالجه دام آموزش نمی بینند و فارغ التحصیلان این رشته ، در آزمایشگاه های دامپزشکی در بیمارستانها و مطب های دامپزشکی مشغول به کار می شوند.

دروس آموزشی دکترای حرفه ای دامپزشکی

دانشجویان دکترای حرفه ای دامپزشکی در اغلب دانشگاه های خارجی ، به مدت 6 سال به تحصیل می پردازند و همانند رشته های پزشکی و دندانپزشکی دو سال اول به دروس پایه مانند زیست شناسی ، فارماکولوژی ، آناتومی ، بهداشت و اپیدمیولوژی اختصاص داده می شود.

سال های 2 و 4 دروس اختصاصی دامپزشکی مانند بیماری های داخلی دام بزرگ و بزرگ ، بافت شناسی ، بیماری های انگل شناسی نشخوارکنندگان ، بیماری های تک سمیان ، بیماری های مشترک انسان و حیوان ، میکروبیولوژی و غیره و سال های 5 و 6 بیشتر به آموزش عملی جهت تشخیص و معالجه بیماری های حیوانات اختصاص داده می شود.

ادامه تحصیل در مقطع تخصص دامپزشکی

تحصیل دامپزشکی در خارج از کشور همانند تخصص های رشته پزشکی دارای طیف گسترده ای از گرایش ها بوده و علاقه مندان باید در آزمون ورودی آن شرکت کرده و پس از پذیرش در آن به مدت 4 تا 5 سال به تحصیلات تخصصی تئوری و عملی ادامه دهند.

رشته های تخصصی دامپزشکی شامل جراحی ، مامایی ، بیماری های داخلی دام های کوچک ، بیماری های داخلی دام های بزرگ ، رادیولوژی دامپزشکی ، کلینیکال پاتولوژی ، بهداشت و بیماری های پرندگان ، بیوشیمی ، بهداشت مواد غذایی ، بهداشت خوراک دام ، اپیدمیولوژی ، انگل شناسب دامپزشکی ، باکتری شناسی ، ویروس شناسی ، قارچ شناسی ، لیمنی شناسی ، سم شناسی ، فارماکولوژی ، فیزیولوژی ، آناتومی و جنین شناسی ، بافت شناسی و بیهوشی است.

تحصیل دکترای تحقیقاتی در دانشکده های دامپزشکی

آن دسته از علاقه مندان تحصیل دامپزشکی در خارج از کشور که تحصل در برنامه های لیسانس دامپزشکی را انتخاب می کنند ، پیش از اتمام تحصیلات می توانند با شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ، وارد برنامه های فوق لیسانس تحقیقاتی در علوم دامپزشکی شوند.

این مقطع با دکترای حرفه ای دامپزشکی تفاوت دارد ، در این مقطع دانشجویان در شاخه های مختلفی مانند انگل شناسی ، باکتری یا ویروس شناسی ، ایمنی شناسی دامپزشکی ، سم شناسی ، بیوشیمی و رشته های مشابه تحصیل می کنند.

دانشجویان پس از اتمام تحصیلات می توانند برای شرکت در آزمون دکترای تحقیقاتی دامپزشکی در همین شاخه ها متقاضی شوند ، دانشجویان فوق لیسانس و دکترا در این رشته ها تمامی علوم لازم برای تحقیقات آزمایشگاهی درباره بیماری های دام و روش های مدرن آزمایشگاهی برای مبارزه ، پیشگیری و یا مقاومت های دارویی و تولید انواع واکسن را مورد بررسی قرار داده و نتایج آنها را در دسترس دامپزشکان قرار می دهند ، این افراد کار معالجه دام را انجام نمی دهند اما مطالعات آنها پایه و اساس تحقیقات به روز و پیشرفته برای حرفه ی دامپزشکی است.

شرایط پذیرش دامپزشکی در خارج از کشور

متقاضیان تحصیل دامپزشکی در خارج از کشور باید تحصیلات دوره متوسطه را به اتمام رسانده باشند تا برای پذیرش اولیه در برنامه دامپزشکی تأیید شوند ، متقاضیان باید حداقل یک پیش زمینه رضایت بخش ( GPA3.5 ) در دروس زیست شناسی و شیمی داشته باشند و همچنین باید بتوانند دانش انگلیسی خوبی را به مرکز پذیرش دانشگاه ها ارائه دهند ( حداقل – نمره آیلتس 6 ، نمره تافل 550 ، نمره تافلib 75 ) و همچنین داوطلبان برای برخی دانشگاه ها ، به قبولی در آزمون ورودی نیز نیاز دارند.

شرایط پذیرش دامپزشکی در خارج از کشور

بهترین کشورها برای تحصیل دامپزشکی در خارج

طبق تحقیقات گسترده ما در موسسه مهاجرتی MIC دانشگاه های مختلفی در کشورهای پرطرفدار جهان ، تحصیلات مدرن دامپزشکی را ارائه می دهند و از دانشجویان علاقه مند بین المللی دعوت به عمل می آورند ، بهترین کشورها برای انجام تحصیل دامپزشکی در خارج از کشور آمریکا ، استرالیا ، انگلستان ، آفریقای جنوبی ، کاستاریکا ، اتریش ، دانمارک ، آلمان ، سوییس ، روسیه ، فرانسه ، فنلاند ، هلند و ایتالیا هستند.

مجموعا 28 دانشکده دامپزشکی برای تحصیل در آمریکا وجود دارد که سالانه حدود 2500 دانشجو از مقاطع مختلف فارغ التحصیل می شوند ، آفریقای جنوبی و کاستاریکا نیز به دلیل محیط زیست طبیعی بی نظیر آن ، از دیگر مکان های جذاب برای تحصیل دامپزشکی در خارج از کشور است.

در ادامه به معرفی برخی از دانشگاه های برتر دامپزشکی در این کشورها که شرایط تحصیل دامپزشکی برای دانشجویان بین المللی را فراهم می آورند اشاره می شود.

معرفی برخی از دانشگاه های برتر دامپزشکی

در نظر داشته باشید که اگر بعد از تحصیل رشته دامپزشکی در خارج از کشور قصد بازگشت به کشور عزیزمان ایران را دارید ، باید در دانشگاه هایی تحصیل کنید که مورد تائید وزارت بهداشت ایران باشند تا بتوانید مدارک خود را بعد از تحصیل و برای کار در ایران معادل سازی کنید.

هزینه تحصیل دامپزشکی در خارج از کشور

هزینه های تحصیل دامپزشکی در خارج از کشور ، با توجه مکان آموزش متفاوت خواهد بود ، اما به طور میانگین می توان تخمین زد که یک نفر دانشجوی دامپزشکی در یک سال باید مبلغی در حدود 5000 دلار در سال هزینه کند و این مبلغ در کشوری مانند آمریکا و انگلستان بیشتر و در کشورهایی مانند آلمان و اتریش ممکن است کمتر باشد ، چرا که در حالت کلی تحصیل در آلمان یا اتریش تقریباً رایگان هستند.

لازم به ذکر است که به دلیل اهمیت موضوع دامپزشکی در زندگی انسان ها و ارتباط آن با محیط زیست بشر ، دانشکده های دامپزشکی در سراسر جهان جهت حمایت از دوستداران حیوانات سعی بر ارائه بورسیه های متنوع دارند ، افرادی که قصد دارد از دانشگاه های معتبر ذکر شده در بالا پذیرش بورسیه ای بگیرند ، باید رزومه تحصیلاتی و دانش زبان قوی داشته باشند.

چشم انداز شغلی دامپزشکان در خارج از کشور

کار با حیوانات می تواند راهی عالی برای دیدن جهان و ایجاد تغییر در جامعه و رفاه حیوانات باشد ، فارغ التحصیلان رشته دامپزشکی می توانند در بیمارستانهای دامپزشکی و در موسسات خدمات غذایی و همچنین در حرفه علوم دامپروری ، وارد عمل بالینی خصوصی شوند.

چشم انداز شغلی دامپزشکان در خارج از کشور

دامپزشکان ممکن است در شرکت های تحت نظارت خدمات دولتی که با تولید و توزیع مواد غذایی سر وکار دارند و یا تشخیص آزمایشگاهی بیماری های دام کار کنند ، فارغ التحصیلان تحصیل دامپزشکی ، همچنین می توانند تحصیلات خود را در یک برنامه مطالعاتی مربوط به دکترای خود ادامه دهند.

توانایی های یک دامپزشک

متخصصان دامپزشکی قادر به کار در بخش های حرفه ای مدیریت عمومی ( کشاورزی و دامداری ، بهداشت ، بهداشت عمومی و ایمنی مواد غذایی ، محیط زیست ) ، کلینیک های دامپزشکی حیوانات اهلی ، دام ، حیوانات وحشی و عجیب و غریب ، تولید حیوانات ، مدیریت دام ، برنامه های بهداشت حیوانات ، صنایع کشاورزی ، مواد شیمیایی و دارویی ، تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی ، بیمه و ارزیابی کشاورزی ، محیط زیست ، آبزی پروری و صنایع ماهیگیری و آموزش و پژوهش هستند.

سوالات پر تکرار تحصیل دامپزشکی در خارج از کشور

آیا امکان تحصیل دامپزشکی در خارج از کشور به زبان انگیسی وجود دارد؟

بله – در کشورهایی که انگلیسی زبان هستند یا کشور روسیه امکان پذیر می باشد.

برای تحصیل در رشته دامپزشکی باید دانشگاه های وزارت بهداشت را انتخاب کنیم یا وزارت علوم؟

این رشته نیز جزو رشته های علوم پزشکی هستند که شما باید دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت را ئر نظر بگیرید.

هزینه تحصیل دامپزشکی در خارج از کشور چقدر است؟

مانند سایر رشته های دیگر در کشورهایی همچون آلمان ، اتریش تقریباً رایگان و در برخی کشورهای دیگر در حدود 5000 دلار یا یورو به بالا هست.

بهترین کشورها برای تحصیل رشته دامپزشکی کدام ها هستند؟

کشورهای استرالیا ، کانادا ، ایالات متحده آمریکا ، اتریش و روسیه جزو گزینه های خوب به حساب می آیند.

هدف از ارائه مقاله فوق ، آگاه نمودن مقاضیان از نحوه تحصیل دامپزشکی در خارج از کشور و آشنا شدن آنها با شرایط و ضوابط تحصیل در دانشگاه های برتر دامپزشکی بوده است ، مشاوران موسسه مهاجرتی MIC ، دارای دانش و تجربه بالایی برای مهاجرت تحصیلی و اعزام دانشجو در رشته های مختلف و انتخاب امن ترین کشور های دنیا برای تحصیل می باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تحصیل دامپزشکی در دانشگاه های خارج از کشور ، حتما با دفاتر ما در شهرهای تهران و شیراز در تماس باشید و از مشاوره های بی نظیر و رایگان تلفنی استفاده نمایید.

10 پاسخ

 1. سلام من امسال سال دوازدهم هستم و میانگین معدلم توی سه سال متوسطه دوم ۱۹ و ۵۷ هستش
  آیلتس ۷ و نیم هم دارم
  به نظر شما با این رزومه کدوم کشور واسه تحصیل دامپزشکی مناسبه و ممکن و همچنین هزینه‌ش چقدر میشه
  متشکرم.

  1. با سلام

   اگر تحصیل به زبان انگلیسی مد نظر دارید کشورهایی چون انگلیس و کانادا می‌توانید تحصیل کنید. هزینه تحصیل در به ترتیب حدود 20000 پوند و 20000 دلار کانادا در سال است.

   با تشکر از سوال شما

 2. سلام من کاردنی دامپزشکی خواندم می خواستم در استرالیا ادامه تحصیل بدهم ایا راهی هست ؟ سایتی در این مورد راهنمایی می کنید؟ متشکر

  1. با سلام

   با ارائه مدرک دیپلم میتوانید تحصیل را از ابتدا شروع کنید.

   با تشکر از سوال شما

 3. سلام خسته نباشید
  من دانشجوی کارشناسی صنایع غذایی هستم میتونم بعد از گرفتن لیسانس در ایران ‍‍‍‍‍‍‍
  تو استرالیا رشته دامپزشکی رو ادامه بدم ممنون میشم .اسخ بدید

  1. با سلام

   می بایست تحصیل را از ابتدا شروع کنید و با مدرک دیپلم تان برای پذیرش اپلای نمایید.

   با تشکر از سوال شما

 4. با سلام خسته نباشید اگر کسی دامپزشکی بیاره بعد مقاله اماده کند و در دانشگاه نمراتش بالا باشه و بورسیه بگیره تمام هزینه های تحصیلش در خارج از کشور رایگانه هست

  1. با سلام

   در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس تعداد بورسیه ها بسیار کم است و معمولا اکثر بورسیه ها مربوط به مقاطع phd است. با این حال در کشور ایتالیا می‌توان با احتمال بالا بورسیه دریافت کرد که با این بورسیه هزینه های تحصیل و تا 70 درصد از هزینه های زندگی جبران خواهد شد. همچنین تحصیل در برخی کشورها از جمله آلمان، فرانسه، اتریش و اسلواکی به زبان بومی تقریبا رایگان است و شما صرفا هزینه های زندگی را باید بپردازید.

   با تشکر از سوال شما

 5. سلام من دانشجوی دوره کارشناسی در رشته علوم ازمایشگاهی دامپزشکی هستم ایا میتوانم برای ادامه تحصیل در مقطع دکترای حرفه ای دامپزشکی در خارج از کشور اقدام کنم؟ اگر نه باید با مدرک دیپلم اقدام کنم؟

  1. با سلام

   در صورتی که واجد شرایط مقطع phd باشید بله میتوانید. معدل، سطح زبان ، سن ،تمکن مالی، مقاله ای اس ای و غیره در روند پذیرش phd تاثیر گذارند.

   با تشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *