اقامت لهستان

اقامت لهستان پس از تحصیل

اقامت لهستان پس از تحصیل

اگر بتوانید ثابت کنید که برای بیش از ۳ ماه برای کار ، تحصیل یا به دلایل خانوادگی ( مثلا ازدواج با یک شهروند لهستانی ) در لهستان اقامت خواهید داشت شما می توانید مجوز اقامت موقت ( karta pobytu ) در لهستان را دریافت کنید . اجازه اقامت موقت به طور معمول حداکثر ۲ سال است . پس از آن می توانید یک مجوز اقامت در هر دو سال آینده را تمدید کنید . در این مقاله موسسه مهاجرتی مشاوران برگزیده مهرآفرین ، اقامت لهستان پس از تحصیل را بررسی کرده اند برای اطلاعات بیشتر در خصوص حقوق مهاجرت تحصیلی با مشاوران ما در تماس باشید .

جمهوری لهستان کشوری واقع در اروپای مرکزی است با آلمان از غرب ، چک و اسلواکی از جنوب ، لیتوانی ، بلاروس و اوکراین از شرق و روسیه و دریای بالتیک از شمال مرز مشترک دارد . مردم لهستان از زبان لهستانی استفاده می کنند . پایتخت و بزرگترین شهر آن ورشو نام دارد . با وجود مشکلات و دشواری های متعدد در طول تاریخ اکنون به عنوان بزرگ ترین کشور اروپای شرقی و پر جمعیت ترین عضو اتحادیه اروپا مشهور است .

بررسی اقامت لهستان پس از تحصیل

درخواست برای اقامت موقت باید به کنسولگری جمهوری لهستان ارسال شود . اما فارغ التحصیلان دانشگاه های لهستان که در حال حاضر در این کشور حضور دارند می توانند به طور مستقیم با دفتر منطقه ای ایالت خود تماس حاصل نموده و درخواست خود را ارائه دهد .

اجازه اقامت به عنوان مدرکی است که برای اقامت قانونی شما در لهستان عمل می کند و به شما اجازه می دهد تا به لهستان سفر کرده و در این کشور کار ، زندگی و یا تحصیل کنید . لهستان دارای زیبایی ها و چشم انداز های بسیاری است که به طور قطع ترک کردن این کشور را برای دانشجویان محصل در دانشگاه های آن دشوار می سازد .

دانشگاه های لهستان از جایگاه خوبی در بین دانشگاه های خارج از کشور قرار دارد . فارغ التحصیلان دانشگاه های لهستان می توانند به طرق مختلف برای اقامت لهستان پس از تحصیل اقدام نمایند . فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد می توانند با پذیرش در مقطع بالاتر اقدام کنند ، البته علاوه بر ادامه تحصیل گزینه های دیگری برای دریافت مجوز اقامت در این کشور وجود دارد که می توان به ازدواج ، کار و یا سرمایه گذاری و ثبت شرکت در این کشور اشاره کرد .

گزینه stay back در لهستان

Stay back در لهستان به شرایط مختلفی بستگی دارد ، یکی از اولین موارد این است که فرد فارغ التحصیل باید به دولت لهستان ثابت کند که می تواند از خود حمایت مالی کند و نباید برای تخصیص بودجه خود به دولت متکی باشد و نیازمند کمک های مالی از سوی دولت نیست .

پس از آن فرد باید در یک کار ثابت و تمام وقت مشغول به کار شود ، این کار باید به اقتصاد لهستان کمک کند . پس از گذشت حدود پنج سال فرد می تواند برای دریافت مجوز اقامت لهستان پس از تحصیل اقدام کند که این مجوز نه تنها مدرک شهروندی لهستان بلکه اتحادیه اروپا است به این معنی که فرد دارای مجوز اقامت لهستان نیز از مزایای یک عضو اتحادیه برخوردار خواهد بود .

گزینه stay back در لهستان

البته برای دریافت مجوز stay back مدارکی مانند گواهی اقامت ، مجوز سلامت ، گواهی پذیرش در دانشگاه ، گواهی پایان دوره تحصیل و غیره نیاز است . با این مجوز فرد می تواند برای ۶ ماه تا یک سال بعد از اتمام دوره تحصیل خود در صورت اثبات تمکن مالی برای تامین هزینه های زندگی در این کشور بماند .

کارت آبی ( Blue card ) لهستان

کارت آبی ( Blue card ) یک مجوز اقامت و کار اداری برای اتحادیه اروپا ( به استثنای انگلستان ، ایرلند و دانمارک ) است که اجازه می دهد شهروندان خارج از اتحادیه اروپا در یکی از کشور های اتحادیه اروپا اقامت داشته و کار کنند . این مجوز تنها به یک کشور محدود نمی شود .

صاحبان کارت آبی می توانند به افراد سیار قرن ۲۱ تبدیل شوند که از مدارک عالی خود در کشورهای عضو اتحادیه اروپا استفاده می کنند . این کارت اجازه می دهد که خارجی ها در ۳ ماه پس از پایان قرارداد خود ، در لهستان اقامت داشته باشند ، اما در مجموع بیش از ۳ سال نیست .

همه کارها را نمی توان تحت کارت آبی اتحادیه اروپا انجام داد . هر یک از متخصصان می توانند برای یک کارت آبی درخواست دهند برای این کار به یک کارفرما نیاز است . این کارت در ابتدا برای ۲ سال صادر می شود و قابل تمدید است و می تواند برای ۳ سال دیگر تمدید شود . بعد از ۵ سال فرد دارای این مجوز می تواند برای گزینه اقامت دائم درخواست دهد ، در ین راستا جزئیات بیشتری وجود دارد که می توانید برای دریافت آن ها با ما در موسسه مهاجرتی مشاوران برگزیده مهرآفرین در ارتباط باشیدو+.

اقامت لهستان پس از تحصیل از طریق کار

همان گونه که در بالا بیان شد فارغ التحصیلان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور می توانند پس از اتمام دوره تحصیل خود برای اقامت لهستان پس از تحصیل برای دریافت یکی از مجوز های stay back ، کارت آبی اقدام نموده و در این کشور مشغول به کار شوند .

لازم به ذکر است که فارغ التحصیلان دانشگاه های لهستان که شهروندان کشور های خارج از اتحادیه اروپا هستند برای اشتغال در این کشور به مجوز کار نیاز دارند و می توانند به مدت یک سال در این کشور مانده و کاری مناسب با رشته تحصیلی خود بیابند و برای دریافت مجوز کار اقدام کنند .

مدت اعتبار مجوز کار یک ساله است اما قابل تمدید است و مانند دیگر روش ها در صورت اقامت مداوم به مدت پنج سال در این کشور فرد می تواند برای دریافت اقامت دائم اقدام کند . اقامت آلمان پس از تحصیل و اقامت در بسیاری از کشورهای دیگر در همین سایت بررسی شده است . شمارا به مطالعه و مقایسه تحصیل و اقامت در کشور های مختلف جهت حصول نتیجه بهتر دعوت می کنیم .

اقامت لهستان پس از تحصیل از طریق کار

حداقل دستمزد و هزینه زندگی در لهستان

در سال ۲۰۱۹ ، حداقل دستمزد ملی در لهستان ۵۲۳ . ۱ یورو در هر ماه ، یعنی ۶ ، ۲۷۷ یورو در هر سال ، با در نظر گرفتن ۱۲ پرداخت در سال بیان شده است . هزینه زندگی در لهستان در مقایسه با کشور های اروپایی غربی نسبتا پایین است .

البته باید توجه داشت که هزینه زندگی در این کشور بسته به شهر محل اقامت و سبک و شیوه زندگی فرد متفاوت است . هزینه زندگی هر فرد به طور متوسط حدود ۳۵۰ در هر ماه می باشد . هزینه زندگی و اجاره مسکن در لهستان به ترتیب حدود ۱۰درصد کمتر از ایران است .

اقامت در لهستان از طریق سرمایه گذاری

یکی دیگر از گزینه های موجود برای اقامت لهستان پس از تحصیل ، سرمایه گذاری و ثبت شرکت در این کشور است . البته این روش شرایط خاص خود را داراست مثلا این که فرد سرمایه گذار باید به زبان انگلیسی تسلط کامل داشته و دارای حداقل مدرک کارشناسی باشد .

علاوه براین فرد باید سرمایه مناسب برای راه اندازی و ثبت یک شرکت در این کشور را داشته باشد و اثبات کند که این شرکت و سرمایه گذاری به نفع اقتصاد لهستان است . میزان سرمایه مورد نیاز برای ثبت و سرمایه گذاری در این کشور بسته به نوع شرکت متفاوت است و کمترین میزان سرمایه مورد نیاز برای سرمایه گذاری در این کشور ۵۰۰۰ زلوتی است .

اقامت در لهستان از طریق ازدواج

ازدواج با یکی از شهروندان لهستان به خودی خود به دریافت مجوز اقامت لهستان پس از تحصیل ختم نمی شود بلکه می تواند با استفاده از قانون پیوستن به اعضای خانواده به همسر خود در لهستان بپیوندد . البته ازدواج باید رسمی و قانونی باشد .

مدت اعتبار مجوز اقامت موقت از طریق پیوستن به اعضای خانواده در لهستان حداکثر سه ساله است و فرد در صورت تداوم ازدواج و زندگی زوجین با یکدیگر به صورت مداوم می تواند برای دریافت مجوز اقامت دائم اقدام کند . برای دریافت مجوز اقامت دائم گواهی عدم سوپیشینه کیفری در مدت اقامت زوجین در لهستان مورد نیاز است .

به عبارت دیگر ، همسر یک شهروند لهستانی می تواند از یک روش ساده برای کسب تابعیت لهستانی استفاده کند اگر او دو شرط زیر را رعایت کند :

  • ازدواج او با یک شهروند لهستانی حداقل برای سه سال تداوم داشته باشد
  • بر اساس یک مجوز اقامت در این کشور زندگی می کند و یا دارای یک مجوز اقامت طولانی مدت است ( خاص شهروندان اتحادیه اروپا )
اقامت در لهستان از طریق ازدواج

مدرک لازم جهت اخذ اقامت لهستان از طریق ازدواج

  • تکمیل فرم های درخواست اقامت پس از تحصیل در لهستان
  • ارائه کپی از گواهی ازدواج زوجین
  • ارائه کپی از مدارک هویتی زوجین ( شناسنامه و کارت شناسایی )
  • ارائه مجوز اقامت موقت دانشجو در لهستان
  • اثبات حضور مداوم و مستمر دانشجو در لهستان

نحوه دریافت تابعیت لهستانی

خارجیانی که به طور قانونی برای مدت مشخصی ( با توجه به وضعیت آنها ) در لهستان ساکن هستند ، می توانند برای تبدیل شدن به یک شهروند لهستانی درخواست دهند . عوامل مختلف برای واجد شرایط بودن برای دریافت شهروندی لهستان مورد توجه قرار می گیرند .

درخواست برای شهروندی لهستان باید به صورت شخصی به دفتر Voivod ارسال شود . اگر فرد در خارج از لهستان زندگی می کند ، باید درخواست خود را به کنسولگری لهستان در کشور محل اقامت خود ارسال کند .

در مقاله فوق تلاش گردید روش های قانونی دریافت مجوز اقامت لهستان پس از تحصیل مورد بررسی قرار گرفته و بیان شود . در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر با دفاتر موسسه مهاجرتی مهرآفرین در شهرهای تهران و شیراز تماس حاصل نمایید تا اطلاعات خود در زمینه تحصیل در خارج از کشور را بالاتر ببرید .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.