اتریش با سرلوحه قرار دادن کشور آلمان با داشتن ثبات اقتصادی ، سیستم رایگان دانشگاه ، رفاه و امنیت اجتماعی بالا و شرایط مناسب تحصیلی هدف بسیاری از متقاضیان تحصیل قرار گرفته است . یکی از بهترین راه های مهاجرت به اتریش و گرفتن اقامت دائم این کشور تحصیل در دانشگاه های اتریش و مهاجرت تحصیلی است . دانشگاه های اتریش در لیست 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارند . این مقاله به بررسی چگونگی اقامت اتریش پس از تحصیل پرداخته و موسسه مهاجرتی مشاوران برگزیده مهرآفرین راهنمایی های لازم را به شما متقاضیان عزیز ارائه می کند .

اتریش به دلیل موقعیت جغرافیایی ، وجود 70 دانشگاه برتر ، ارائه رشته ها و دوره های مختلف به زبان انگلیسی ، پایداری اقتصادی و امنیت اجتماعی یک مقصد ایده آل برای تحصیل و مهاجرت تحصیلی در دنیا به شمار می آید . حدود 25 درصد از 350 هزار دانشجوی محصل در دانشگاه های این کشور را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند .

بررسی اقامت اتریش پس از تحصیل

برای اقامت اتریش پس از تحصیل در خواست ویزا باید شخصا ارائه شود . سفارت در صورت ناقص بودن مدارک از قبول درخواست روادید امتناع خواهد کرد . بررسی مدارک توسط سفارت معمولا ۲ تا ۳ ماه طول می کشد .

از مزایای مهم ویزای تحصیلی اتریش این است همسر و فرزندان می توانند به صورت رایگان تحصیل کنند و همسر می تواند اجاز ه کار به میزان تایید شده داشته باشد . آخرین مهلت ثبت نام در دانشگاه های اتریش برای ترم تابستانی 1 فوریه و ترم زمستانی 1 سپتامبراست .

نظام آموزش عالی اتریش به 22 دانشگاه دولتی ، 21 دانشگاه علمی کاربردی ، 13 دانشگاه غیرانتفاعی و 17کالج تربیت معلم تقسیم می شود . در این موسسات مدرک دیپلم بعد از 8 تا 12 ترم ، مدرک کارشناسی بعد از 6 تا 8 ترم ، مدرک کارشناسی ارشد بعد تا 4 ترم و مدرک دکتری بعد از 6 ترم اعطا می گردد .

دروس در دانشگاه های اتریش اغلب به زبان آلمانی و انگلیسی ارائه می شوند . مدرک آیلتس 6 و تافل 85 برای تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های این کشور و مدرک زبان آلمانی در سطح B2 برای تحصیل به زبان آلمانی ضروری است .

برای ورود به دانشگاه های این کشور مدرک دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی ضروری است . هیچ محدودیت سنی برای ورود به دانشگاه های این کشور وجود ندارد . دانشگاه های اتریش مورد تایید وزرات علوم ایران می باشد .

نظام آموزشی دانشگاه های اتریش

دانشگاه های اتریش دولتی می باشند و دولت بودجه آنها را تامین می کند . شرط ورود به دانشگاه داشتن مدرک Reifeprufungszeugins است . دانشگاه ها دو دوره عمومی و تخصصی دارند که بعد از گذراندن دوره عمومی دانشجویان باید یک سری امتحانات پشت سر بگذرانند ولی در این دوره هیچ مدرکی ارائه نمی شود .

چند دانشگاه معتبر در اتریش عبارت است از: دانشگاه وین اتریش ، دانشگاه گراتس اتریش ، دانشگاه اینسبروک اتریش ، دانشگاه سالزبورگ اتریش ، دانشگاه تکنیکال وین ، دانشگاه تکنیکال گراتس ، دانشگاه مونتان لئوبن اتریش .

برای ادامه تحصیل در رشته هایی که مربوط به دانشگاه های هنر اتریش می باشد مانند گرافیک ، موسیقی ، معماری و رشته هایی چون اقتصاد ، تربیت بدنی ، مدیریت آموزشی ، روانشناسی ، پزشکی ، داروسازی و حسابداری نیازمند شرکت در آزمون ورودی و یا مصاحبه های حضوری می باشید و ورود به این دانشگاه ها و ادامه تحصیل مستلزم دانستن زبان و تلاش بسیار است .

دانشگاه وین اتریش

اقامت اتریش پس از تحصیل را بررسی می کنیم . دانشگاه وین یکی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در خارج از کشور است . این دانشگاه در سال 1365 در شهر وین تاسیس شد .

این دانشگاه یکی از قدیمی ترین و یکی از بزرگ ترین دانشگاه های اروپایی است . دانشگاه وین دارای 15 دانشکده نظیر حقوق ، تجارت ، اقتصاد ، آمار ، فلسفه ، روانشناسی ، علوم اجتماعی ، ریاضیات ، فیزیک ، شیمی ، علوم می باشد .

این دانشگاه در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری فعالیت دارد . هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد 1709 دلار برای یک سال می باشد .

دانشگاه صنعتی وین

بزرگترین دانشگاه و مرکز پژوهشی کشور اتریش در رشته‌های فنی و مهندسی است و درسال 1815 در شهر وین تاسیس شد . این دانشگاه در رتبه ‌بندی سال ۲۰۱۱ دانشگاه ‌های فنی و مهندسی جهان که از سوی تایمز و کیواس منتشر شد رتبه ۸۱ را به خود اختصاص داد .

این دانشگاه شامل هشت دانشکده معماری و شهر سازی ، مهندسی عمران ، مهندسی مکانیک ، مهندسی برق و فناوری اطلاعات ، ریاضی ، فیزیک ، مهندسی شیمی و علوم رایانه است .

هرینه تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در این دانشگاه 1657 دلار برای هر سال است . برای پذیرش این دانشگاه شما باید سطح A2 زبان آلمانی را داشته باشید .

دانشگاه گراتس اتریش

این دانشگاه در سال 1585 در شهر کوچک گراتس تاسیس شد و یکی از معروف ترین دانشگاه های خارج از کشور است . این دانشگاه یکی از بزرگترین موسسات آموزش عالی اتریش است که توسط متقاضیان اقامت اتریش پس از تحصیل انتخاب می شود .

دوره های تحصیلی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشگاه ارائه می شوند . ملاک انتخاب برای ورود به این دانشگاه قبولی در آزمون ورودی است .

این دانشگاه شامل دانشکده هایی نظیر حقوق ، تجارت و اقتصاد ،هنر و علوم انسانی ، علوم طبیعی، زیست شناسی ، فیزیک ، محیط زیست و غیره است . هزینه تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در این دانشگاه 1657 دلار برای یک سال است .

مدارس عالی فنی و دانشکده هنر اتریش

مدارس عالی فنی اتریش : در سال 1993 در مجلس اتریش تاسیس این مدارس تصویب شد . هدف از تاسیس آن کوتاه کردن دوره تحصیل و راهیابی سریعتر به بازار کار است . بیشتر رشته ها در این مدارس کاربردی بوده .دانشجویان بعد از اتمام دوره یکسال دور ه کارآموزی می گذرانند و وارد بازار کار می شوند .

دانشکد ه هنر های عالی : این دانشکده در اتریش در زمین ه هنر و موسیقی بسیار قوی است .دانشکد ه هنر وین یکی از بهترین ها در اروپا محسوب می شود . همانند دانشگاه شرط ورود به آن داشتن مدرک Reifeprufungszeugins است . شرایط مهاجرت تحصیلی به دانشکده های هنر اتریش بسیار سخت تر از دانشگاه های دیگر است . برای شناحت بهتر دانشگاه های اتریش با ما در موسسه مهاجرتی مشاوران برگزیده مهرآفرین در ارتباط باشید.

پذیرش دانشجویان بین المللی در اتریش

هزینه متقاضیان اقامت اتریش پس از تحصیل

قبلا دانشگاه های اتریش کاملا رایگان بود ولی با تصویب قانون جدید در سال 2012 دانشگاه های اتریش از دانشجویان غیر اروپایی 726 یورو بابت ثبت نام دریافت می کنند که شرایط مهاجرت تحصیلی به اتریش را برای دانشجویان خارجی مشکل تر کرده است .

هزینه های ماهیانه زندگی برای دانشجویان در اتریش به طور متوسط 700 تا 800 یورو است . دانشجویان دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد 10 تا 20 ساعت در هفته اجازه کار دارند که برای هر ساعت 8 یورو پرداخت می شود .

جهت اخذ اقامت اتریش پس از تحصیل باید بدانید که دانشجویان بعد ار فارغ التحصیلی می توانند بین 6 ماه تا یک سال و برای دانشجویان دکتری 2 سال در خاک اتریش بمانند و برای پیدا کردن شغل اقدام کنند . در صورت پیدا کردن شغل می توانند بعد از 3 سال با پرداخت مالیات اقامت دائم را کسب کنند .

اقامت اتریش پس از تحصیل به علت بالا بودن رنکینگ دانشگاه ها و متقاضیان زیاد پروسه ای راحتی نیست . مشاوران موسسه مهاجرتی MIC راهنمایی های ضروری را در این مسیر به شما علاقه مندان تحصیل در اتریش می دهد و شما را به حقوق مهاجرت تحصیلی آشنا می کنند . با دفاتر ما در شهرهای تهران و شیراز در تماس باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *