کشور ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ترکیه یکی از جذاب ترین کشورها برای ادامه تحصیل دانشجویان منطقه است . کشورهایی که در نزدیکی ترکیه قرار دارند ، به ترکیه به عنوان یکی از اولین گزینه ها برای تحصیل در خارج از کشور نگاه می کنند . در این مقاله ، کارشناسان موسسه مهاجرتی مشاوران برگزیده مهرآفرین ، شما را با شرایط و ضوابط تحصیل در ترکیه آشنا می کنند . چنانچه خواهان اطلاعات بیشتر باشید ، می توانید با دفاتر ما در شهر های تهران و شیراز تماس بگیرید .

کیفیت بالای تحصیل شما را برای ادامه تحصیل در هر جای دنیا آماده می کند . ترکیه دارای طیف گسترده ای از مناطق جغرافیایی است و دارای ویژگی های ترکیبی سه قاره جهان است : اروپا ، آفریقا و آسیا . ترکیه همیشه مرکز تجارت های بزرگ مانند ابریشم و راه های ادویه بوده است . امروزه ، حتی در گوشه های غیر قابل دسترس یا جدا شده ، می توان به آسانی آثار فرهنگ های مختلف را مشاهده کرد .

شرایط کلی تحصیل در ترکیه

ترکیه ، از جمله کشورهایی است که در سال های اخیر رشد قابل ملاحظه ای در تحصیلات عالی را نشان داده است . از نظر تعداد دانشجویان ، ترکیه در منطقه آموزش عالی اروپا دومین کشور بزرگ پس از روسیه است .

شما با تصمیم برای تحصیل در ترکیه ، فرصتی برای تجربه مدرنیته و سنت در یکی از امن ترین و پایدار ترین کشورهای منطقه خواهید داشت . بعضی از دانشگاه های ترکیه تدریس به زبان انگلیسی را در برنامه های تحصیلی خود دارند که خود امتیاز برجسته ای برای دانشجویان بین المللی است .

برای ورود به دانشگاه های کشور ترکیه شما باید در آزمون YOS و یا SAT شرکت نمائید . آزمون SAT برای دانشگاه هایی می باشد که رشته های مورد نظر را به زبان انگلیسی ارائه می دهند . اما آزمون یوس که توسط هر یک از دانشگاه ها به صورت مستقل برگزار می شود به زبان های انگلیسی ، ترکی و حتی عربی می باشند .

جمعیت دانشجویان بین المللی در ترکیه

طبق اعلام رسمی آمار و مدارک تحصیلی دانشگاه های ترکیه ( OSYM ) بیشترین دانشجویان خارجی را کشور ترکمنستان به ترکیه می فرستد . پس از ترکمنستان ، کشور آذربایجان و پس از آن کشور ایران قرار دارد .

ترکیه در سال ۲۰۰۲ حدود ۳۱۰۰۰ دانشجوی بین المللی داشت و پس از ۱۲ سال به ۵۴ هزار نفر رسید . دولت ترکیه قصد دارد تا سال ۲۰۲۰ این تعداد را به ۲۰۰.۰۰۰ دانشجو برساند .

ترکیه بسیار علاقه مند است که تا سال ۲۰۲۰ در لیست ۱۵ کشور برتر جهان قرار گیرد . ۱۰ سال پیش ، ترکیه دارای ۲۵ دانشگاه خصوصی و کمتر از ۷۰ دانشگاه دولتی بود . در حال حاظر این کشور ۱۸۴ دانشگاه دارد ، حدود ۱۱۰تای آنها به دولت تعلق دارند و ۷۴ تای بقیه دانشگاه خصوصی هستند .

تحصیلات عالی در ترکیه

نظام آموزش عالی ترکیه شبیه سایر کشورهای اروپایی است . در اینجا مختصری درباره ی سیستم آموزش عالی ترکیه توضیح می دهیم . شما می توانید در طول تحصیل در ترکیه ، فرصتی برای کشف ترکیه از شمال به جنوب و از شرق به غرب داشته باشید .

تحصیلات عالی در ترکیه

بر اساس اطلاعات جمع آوری شده از منابع HEC و SSPC ، توسط مشاوران ما در موسسه مهاجرتی MIC هر کدام از استان های ترکیه دارای حداقل یک دانشگاه دولتی هستند اما دانشگاه های خصوصی معمولا در شهرهای بزرگ مانند استانبول ، آنکارا و ازمیر تاسیس می شوند .

قابل توجه است که بیش از نیمی از دانشگاه های خصوصی در استانبول تاسیس شده است . به استثنای رشته هایی مانند پزشکی ( ۶ سال ) ، دندانپزشکی ( ۵ سال ) و دامپزشکی ( ۵ سال ) ، حداقل سال تحصیلی برای برنامه های کارشناسی ۴ سال تحصیلی است .

برنامه های کارشناسی ارشد ، حداقل ۲ سال مشخص شده است . دسترسی به برنامه های دکترا نیاز به مدرک کارشناسی ارشد دارد . برنامه های دکتری حداقل ۴ سال است که شامل تکمیل دوره ها ، گذراندن آزمون معدل دکترا و تهیه و دفاع از پایان نامه دکترای تخصصی می باشد .

دانشگاه های ترکیه

برنامه های تحصیلی موجود در دانشگاه های دولتی به طور کلی به زبان ترکی آموزش داده می شود ، اگر چه برخی از برنامه ها به زبان انگلیسی ، آلمانی یا فرانسه نیز تدریس می شود اما اکثریت برنامه های بین المللی در دانشگاه های خصوصی آموزش داده می شود ، زبان آموزش دانشگاه های دولتی بیشتر ترکی است .

آزمون ورودی مقطع کارشناسی و رشته های پزشکی که همان یوس می باشد در فاصله زمانی اردیبهشت ماه تا تیرماه برگزار می شوند . آزمون مقطع ارشد به زبان ترکی با نام آلس شناخته می شود . مدرک این آزمون به همراه مدرک زبان ترکی به نام تومر لازمه ثبت نام در مقطع تحصیلات تکمیلی می باشند .

برنامه های تخصصی پزشکی در داخل دانشکده های پزشکی و بیمارستان های آموزشی متعلق به وزارت بهداشت و موسسه امنیت اجتماعی اجرا می شود .

هزینه های تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور در ابتدای هر سال تحصیلی بر روی وب سایت آن ها درج می شود . دانشگاه های دولتی ترکیه که در آن کلاس ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند ، برای دانش آموزان ترکیه ای ۲۰۰ تا ۶۰۰ دلار و برای دانشجویان بین المللی ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار آمریکا هزینه در بر دارد .

هزینه های تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه در دانشگاه های خصوصی نیز تقریبا ۵۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ دلار در رشته های غیر پزشکی و برای دانشگاه های خصوص تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه در حدود ۹۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دلار است .

در دانشگاه هایی که کلاس ها به زبان ترکی آموزش داده می شود ، هزینه ها به بیش از نصف کاهش پیدا می کند . هزینه های زندگی دانشجویان بین المللی به طور کلی ، بسته به مدل زندگی انتخابی توسط دانشجو مابین ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار در هر ماه است . هزینه های اداری و کتاب ها تقریبا ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار در هر ترم است .

خوابگاه دانشجویان در ترکیه

اکثر دانشگاه های ترکیه انواع امکانات اقامتی یا گزینه های دیگر را ارائه می دهند . دانشجویان معمولا تشویق می شوند که برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خوابگاه های دانشجویی در ترکیه ، به دانشگاه مراجعه کنند .
شهرهای بزرگ گاهی اوقات نیز مسکن اجاره ای ارائه می دهند که اغلب با سایر دانشجویان بین المللی یا ترکی به اشتراک گذاشته می شود . اکثر خوابگاه ها دارای وسایل آشپزخانه هستند ، آنها همچنین کافی نت های کوچک دارند که تا نیمه شب خدمت می کنند .

خوابگاهها به وسیله جنسیت جدا شده و هر دو اتاق خصوصی و مشترک را ارائه می دهند . قیمت خوابگاه ها بسته به امکانات متفاوت است ، متوسط قیمت ها بین ۳۰ تا ۳۰۰ دلار در هر ماه است . قیمت خانه در ترکیه ، در شهرهای بزرگ ، بسیار بالا است .

راه حل مقرون به صرفه تر بودن برای بسیاری از دانشجویان این است که آپارتمان را با یک دوست یا دانشجوی دیگر به اشتراک بگذارند . میانگین هزینه یک آپارتمان در محوطه دانشگاه بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ دلار در ماه می باشد .

مقررات برای دانشجویان بین المللی در ترکیه

دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در ترکیه هستند ، باید قبل از ورود به ترکیه ویزای دانشجویی ترکیه را از کنسولگری ترکیه در کشور خود اخذ نمایند ، زیرا برای ثبت نام در دانشگاه ارائه ویزای دانشجویی الزامی می باشد . البته متقاضیان ایرانی نیاز به این ویزا در حال حاضر ندارند و راهکارهای جایگزین برای آن ها وجو دارد .

مقررات برای دانشجویان بین المللی در ترکیه

ظرف یک ماه پس از ورود به ترکیه ، تمام دانشجویان بین المللی باید جهت کسب مجوز اقامت (Ikamet Belgesi ) ثبت نام و آن را دریافت کنند . این مجوز از وزارت امور خارجه در اداره امنیت در هر استان صادر می شود .

دانشجویان بین المللی متاسفانه حق قانونی برای کار در دفتر عمومی یا خصوصی ندارند . با این حال ، ممکن است تعداد کمی از دانشجویان شاغل در معاونت دانشجویی در برخی از دانشگاهها مانند METU و Bilkent وجود داشته باشد . دانشجویان باید برای خرید بیمه مناسب برای اورژانس و بستری شدن در ترکیه درخواست بدهند . در اینصورت می توانند از هر گونه خدمات پزشکی یا درمان در درمانگاه های یا بیمارستان های دانشگاهی استفاده کنند .

تماس با مشاوران تحصیل در خارج از کشور

مقاله فوق متعلق به موسسه مهاجرتی MIC است . طبیعتا پس از مطالعه این مقاله پرسش های زیادی درباره تحصیل در ترکیه برای شما پیش خواهد آمد ، در این صورت می توانید در خصوص حقوق مهاجرت تحصیلی یا مواردی که در ذهن دارید با دفاتر ما در شیراز و تهران تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان تلفنی آنها برخوردار شوید .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.